KWAX PROGRAM GUIDE

OCTOBER, 2014 (November listings follow...)



***All KWAX programs are subject to change or delays, especially during fund-raising activities. Please listen to KWAX for information on our daily schedule. KWAX is located at 75         Centennial Loop, Eugene, OR 97401.  Tel: 345-0800 or 1-800-422-4301.

SUNDAY


8 am--THE ORGAN LOFT.  An hour of music for the "king of instruments" with host Roger Sherman.  (Repeated at 6 pm.)
9 am—SUNDAY BAROQUE. Host Suzanne Bona explores the world of Baroque music.  Also at 6am.
11 am—WITH HEART AND VOICE. A weekly program of choral music. (Repeated at 7pm).
    
Noon—SYMPHONYCAST.  A series of concerts featuring major European and American orchestras.
    5—Franz Welser-Most conducts the Cleveland Orchestra: Brahms, Tragic Overture; Jorg Widmann, Teufel Amor; Brahms, Symphony #2, Op. 73.
    12—Mariss Jansons conducts the Bavarian Radio Symphony Orchestra: Beethoven, Piano Concerto #4 (Mitsuko Uchida); Shostakovich, Symphony #5,
    19—David Robertson conducts the National Youth Orchestra of the USA: Bernstein, Symphonic Dances from West Side Story; Britten, Violin Concerto (Gil Shaham); Samuel Adams, Radial Play; Mussorgsky/Ravel, Pictures at an Exhibition.
    26—Alan Gilbert conducts: Brahms, Piano Concerto #2 (Rudolf Buchbinder); Tchaikovsky, Symphony #6 (Pathetique).

2 pm—STRICTLY VINYL. Bill Zagorski explores recordings from the LP era.               
3 pm--CLASSICAL GUITAR ALIVE!  An hour of music for the
classical guitar. Repeated Wednesdays at 5pm.
4 pm—A DISTANT MIRROR. Alan Kelly presents Medieval and Renaissance music.
5 pm—ON THE WIND.  Israel Herman presents music for winds. (Repeat of program heard on Mondays at 6pm).  
6 pm—THE ORGAN LOFT.  (Repeat of program heard at 8am.)
7 pm—WITH HEART AND VOICE. (Repeat of program heard at 11am)
                                                              
8 pm—CENTER STAGE AT WOLF TRAP.  Performances introduced by Bill McGlaughlin and Rich Kleinfeldt who take us “off the beaten path” in each program.
    5—Music by Schumann, Part, Asako Hiraboyashi, and Arensky.
    12—Music by Bach, Brahms, Don Walker and Schumann.
    19—Music by Caryl Florio, Thomas Beveridge, Barbara Harbach and Faure.
    26—Music by Gabrieli, Copland, Enrique Crespo, Michael Nyman, Barber, Alan Ferber, Jeremy Dibb, and Bob Mintzer.

9 pm—CHAMBER MUSIC SOCIETY OF LINCOLN CENTER.
     5—Music by Zoltan Kodaly and Josef Suk.
    12—Debussy and Mendelssohn.
    19—Schubert’s C Major Quintet.
    26—Britten and Prokofiev.
 
10 pm to 7 am--BEETHOVEN SATELLITE NETWORK. Music through the night with Peter Van De Graaff.  
7 am PERFORMANCE TODAY, with host Fred Child. Monday to Saturday.


MONDAY

5 pm—SOUNDS CHORAL, hosted by Marjorie Herman.
6 pm—ON THE WIND.  Chamber music for wind instruments.
7 pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.

8 pm-CHICAGO SYMPHONY ORCHESTRA.
    6—Riccardo Muti conducts: Schubert, Overture in the Italian Style; Morricone, Voices from the Silence (Ora Jones, narrator); Schubert, Mass in A-flat; Mozart, Ave verum corpus; Vivaldi, Magnificat (with soloists and CSO Chorus).
    13—Edo de Waart and Ton Koopman conducts: Mozart, Symphony #41 in C (Jupiter); Brahms, Symphony #4; Mozart, Adagio and Fugue in c, K. 546; Haydn, Cello Concerto in D (Yo-Yo Ma).
    20—Sir Mark Elder and David Robertson, conduct: Ives, Symphony #2; Mozart, Piano Concerto #23, K. 488 (Richard Goode); Strauss, Till Eulenspiegel’s Merry Pranks; Mozart, Concerto for Two Pianos (Emanuel Ax, Benjamin Hochman, Orli Shaham, and Orion Weiss).
    27—Juanjo Mena and Alain Altinoglu conducts: Smetana, The Moldau; Takemitsu, riverrun; Villa-Lobos, Amazona; Beethoven, Symphony #6 (Pastoral); Schmitt, La Tragedie de Salome).  


TUESDAY


5pm—THE PIANO MATTERS, hosted by David Dubal.
6pm—THE SPANISH HOUR, hosted by Candice Agree.
7pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.

8pm-COLLECTOR'S CORNER, with Henry Fogel.
    7—The Art of Charles Munch, Part 1: Berlioz, Les nuits d’ete; Requiem.
    14—The Art of Charles Munch, Part 2: Mendelssohn, Symphony #3 (Scottish); Wagner, Prelude and Liebestod from Tristan; Brahms, Symphony #1; Rameau, Dardanus Suite.
    21—The Art of Charles Munch, Part 3; Saint-Saens, Symphony #3 (Organ); Route d’Omphale; Berlioz, Symphonie fantastique; Tchaikovsky, Francesca da Rimini.
    28—The Art of Charles Munch, Part 4:  Schubert, Symphony #9 (Great); Wagner, Immolation from Gotterdammerung); Brahms, Symphony #4; Berlioz, Le Corsair Overture.


WEDNESDAY

5pm—CLASSICAL GUITAR ALIVE, with Tony Morris.
6pm—COMPACT DISCOVERIES, with Fred Flaxman.
7pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.
    
8 pm—NEW YORK PHILHARMONIC THIS WEEK, hosted by Alec Baldwin.
    1—Jeffrey Kahane, conductor and pianist: Bach, Concerto for Violin and Oboe (Sheryl Staples and Lian Wang); Mozart, Symphony #33; Beethoven, Piano Concerto #1 (Kahane).
    8—Alan Gilbert conducts: Steven Stucky, Symphony; Barber, Violin Concerto (Gil Shaham); Rachmaninoff, Symphonic Dances.
    15—Alan Gilbert conducts: Dvorak, Cello Concerto (Carter Brey); Tchaikovsky, Symphony #5; Bach, Suite #1 for solo cello (Brey).
    22—Zubin Mehta conducts: Bruckner, Symphony #8.
    29—Alan Gilbert conducts: Haydn, Symphony #88; Schubert, Songs for mezzo-soprano and orchestra (Anne Sofie von Otter);
Ravel, Mother Goose Ballet; La Valse.    

 

                                              
THURSDAY

5 pm—PLAYED IN OREGON, hosted by Brandi Parisi.
6 pm--HARMONIA.  A one-hour program devoted to early music.
7 pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.

8 pm—CLEVELAND ORCHESTRA.  
    2—Giancarlo Guerrero conducts: Dvorak, Othello Overture; Prokofiev, Violin Concerto #1 (Arabella Steinbacher); Tchaikovsky, Symphony #5.
    9—David Robertson conducts: Rouse, Rapture; Frank, Piccolo Concerto (Mary Kay Fink); Mozart, Requiem (Jessica Rivera, Elizabeth DeShong, Garrett Sorenson, John Relyea, CO Chorus).
    16—Christoph von Dohnanyi conducts: Schumann, Symphony #4; Symphony #2.
    23—George Szell conducts the Cleveland Orchestra in the Amsterdam Concertgebouw in 1965: Wagner, Die Meistersinger Overture; Barber, Piano Concerto (John Browning); Schubert, Symphony #9 in C (Great).
    30—Hans Graf conducts: Ravel, La Valse; Mozart, Piano Concerto #25 (Jeffrey Kahane); Strauss, Jr. Waltzes and Polkas.     
    

FRIDAY


5 pm—PICTURE PERFECT.  Film Music with Ross Amico.  
6 pm--MILLENIUM OF MUSIC.  A program of early music hosted by Robert Aubry Davis.
7 pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.
    
8 pm—PITTSBURGH SYMPHONY.  A new broadcast season.
    3—Manfred Honeck conducts: Dvorak, Carnival Overture; Humperdinck, Dream Pantomime from Hansel and Gretel; Prokofiev, Suite #1 from Cinderella; Tchaikovsky, Suite from The Sleeping Beauty; Tchaikovsky, Variations on a Rococo Theme (Yo-Yo Ma).
    10—Manfred Honeck conducts: Smith, Star-Spangled Banner; Beethoven, Overture to Fidelio; Stock, Symphony #6; Orff, Carmina Burana (Lisette Oropesa, Andrey Nemzer, Hugh Russell, Mendelssohn Choir of Pittsburgh).
    17—Manfred Honeck conducts: Barber, Adagio for Strings; Mozart, Piano Concerto #21 (Yulianna Avdeeva); Dvorak, Symphony #8; Janacek, Suite from Jenufa.
    24—Nikolaj Znaider conducts: Bruch, Scottish Fantasy, Noah Bendix-Balgley); Schumann, Symphony #4; Mendelssohn, Hebrides Overture.
    31—Yan Pascal Tortelier conducts: Prokofiev, Piano Concerto #2 (Daniil Trifonov); Rachmaninoff, Symphony #2.

     
SATURDAY


10:00am--SAN FRANCISCO OPERA.
    4—Verdi, La Traviata.  
    11—Tobias Picker, Dolores Claiborne.
    18—Verdi, Falstaff.
    25—Kern, Showboat.


2 pm—THE SPANISH HOUR, hosted by Candice Agree.
3 pm--PLAYED IN OREGON. Performances recorded around the state.
4 pm—THE LOST CHORD, hosted by Ross Amico.  Lost or forgotten musical gems.
5 pm—INDIVISIBLE BY 4, hosted by Carl Hemmingsen, featuring chamber music.
6 pm THE PIANO MATTERS, hosted by David Dubal.
7 pm—HALF PAST, hosted by Carl Hemmingsen, features music from the past half-century.       
        
8 pm MAD ABOUT MUSIC. A 52-week series of one-hour programs in which host Gilbert Kaplan interviews famous people about their favorite pieces of music and plays those pieces.


                                         












                                                              
                                                             
                                              
    

    
 

 






KWAX PROGRAM GUIDE,

NOVEMBER, 2014


***All KWAX programs are subject to change or delays, especially during fund-raising activities. Please listen to KWAX for information on our daily schedule. KWAX is located at 75         Centennial Loop, Eugene, OR 97401.  Tel: 345-0800 or 1-800-422-4301.


SUNDAY

8 am--THE ORGAN LOFT.  An hour of music for the "king of instruments" with host Roger Sherman.  (Repeated at 6 pm.)
9 am—SUNDAY BAROQUE. Host Suzanne Bona explores the world of Baroque music.  Also at 6am.
11 am—WITH HEART AND VOICE. A weekly program of choral music. (Repeated at 7pm).
    
Noon—SYMPHONYCAST.  A series of concerts featuring major European and American orchestras.
    2—Michael Tilson Thomas conducts the San Francisco Symphony: Beethoven, Leonore Overture #3; Steven Mackey, Eating Greens; Mozart, Piano Concerto #25, K. 503 (Jeremy Denk); Copland, Symphonic Ode; Hoedown from Rodeo.
    9—Steven Schick conducts the St. Paul Chamber Orchestra: Beethoven, Symphony #1; Kevin Puts, How Wild the Sea (Miro String Quartet); John Luther Adams, Become River; Rossini, Overture to the Barber of Seville.
    16—Jeffrey Kahane conducts the Los Angeles Chamber Orchestra: Bach, Concerto #2 for 2 Keyboards, BWV 1061 (Jeremy Denk, Jeffrey Kahane); Ligeti, Piano Concerto (Denk); Mozart, Concerto in E-flat for 2 Pianos, K. 365 (Denk and Kahane).
    23—Andres Orozco-Estrada conducts the Houston Symphony: Rachmaninoff, Piano Concerto #2 (Andre Watts); Strauss, Ein Heldenleben.
    30—Simon Rattle conducts the Berlin Philharmonic: Schumann, Symphony #1; Brahms, Symphony #1.    
    

2 pm—STRICTLY VINYL. Bill Zagorski explores recordings from the LP era.               
3 pm--CLASSICAL GUITAR ALIVE!  An hour of music for the
classical guitar. Repeated Wednesdays at 5pm.
4 pm—A DISTANT MIRROR. Alan Kelly presents Medieval and Renaissance music.
5 pm—ON THE WIND.  Israel Herman presents music for winds. (Repeat of program heard on Mondays at 6pm).  
6 pm—THE ORGAN LOFT.  (Repeat of program heard at 8am.)
7 pm—WITH HEART AND VOICE. (Repeat of program heard at 11am.)
               
8 pm—CENTER STAGE AT WOLF TRAP.  Performances introduced by Bill McGlaughlin and Rich Kleinfeldt who take us “off the beaten path” in each program.
    2—Music for saxophone quartet and brass ensemble by Singelee, Absil, Weprik, Pat Metheny and others.
    9—Music by Shostakovich and George Fenton.
    16—Music by Rachmaninoff, David del Tredici, and Prokofiev.
    23—Music by Handel, Michael Daugherty, Charles Wuorinen, Peter Winkler, and Prokofiev.
    30—Music by Bach, Schubert, Stephen Paulus, and Mozart.   
    

9 pm—CHAMBER MUSIC SOCIETY OF LINCOLN CENTER.
    2—1920s France: music by Jongen, Ravel and Roussel.
    9—Mozart & Family, including songs and the Viola Quintet, K. 516.
    16—Russian Music: works by Rachmaninoff, Mussorgsky, and Tchaikovsky.
    23—American Diversity: Music by Davidovsky and Smith.
    30—Bach: including 15 Sinfonias, BWV 787-801 and the Concerto for Oboe and Violin.     
 
10 pm to 7 am--BEETHOVEN SATELLITE NETWORK. Music through the night with Peter Van De Graaff.  
7 am PERFORMANCE TODAY, with host Fred Child. Monday to Saturday.


MONDAY

5 pm—SOUNDS CHORAL, hosted by Marjorie Herman.
6 pm—ON THE WIND.  Chamber music for wind instruments.
7 pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.

8 pm-CHICAGO SYMPHONY ORCHESTRA.
    3—Jaap van Zweden conducts: Prokofiev, Symphony-Concerto for Cello and Orchestra (Alisa Weilerstein); Britten, Suite on English Folk Tunes: A Time There Was; Shostakovich, Symphony #9; Britten, Four Sea Interludes and Passacaglia from Peter Grimes.
    10—Riccardo Muti conducts: J. Strauss, Jr., Overture to Indigo and the 40 Thieves; Verdi, Ballet Music from Macbeth; Brahms, Symphony #2; Franck, Symphony in d.
    17—Bernard Haitink conducts: Mozart, Piano Conceerto #27 (Emanuel Ax); Bruckner, Symphony #4 (Romantic); Delius, The Walk to the Paradise Garden from A Village Romeo and Juliet.
    24—Mitsuko Uchida conducts from the piano: Mozart, Adagio in b, K. 540 for solo piano (Uchida); Piano Concerto #19 (Uchida); Schubert, Piano Quintet in A (Trout) (Uchida and members of the orchestra); Mozart, Eine kleine Nachtmusik.  
 

TUESDAY

5pm—THE PIANO MATTERS, hosted by David Dubal.
6pm—THE SPANISH HOUR, hosted by Candice Agree.
7pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.                                                  
 
8pm-COLLECTOR'S CORNER, with Henry Fogel.
    4—THE Callas Norma.  
    11—Vladimir Sofronitzky 1954 Recital in Moscow.
    18—Music of Croation composer Dora Pejacevic, Part 1: Symphony in f-sharp; Liebeslied; Cello Sonata.
    25—Music of Dora Pejacevic, Part 2: miscellaneous chamber works for piano, and other pieces.     


WEDNESDAY

5pm—CLASSICAL GUITAR ALIVE, with Tony Morris.
6pm—COMPACT DISCOVERIES, with Fred Flaxman.
7pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.
    
8 pm—NEW YORK PHILHARMONIC THIS WEEK, hosted by Alec Baldwin.
    5—Alan Gilbert conducts:  Unsuk Chin, Clarinet Concerto (Kari Kriikku); Mahler, Symphony #1.
    12—Leonard Bernstein conducts: Khovanshchina: Prelude; Borodin, In the Steppes of Central Asia;  Shostakovich, Symphony #7 (Leningrad). Kurt Masur conducts: Kancheli, And Farewell Goes Out Sighing (Derek Lee Ragin, counter-tenor).     
     19—Alan Gilbert conducts: Rouse, Thunderstruck; Haydn, Symphony #103 (Drumroll); Brahms, Violin Concerto (Lisa Batiashvili).
    26—Leonard Slatkin conducts: Copland, El Salon Mexico; Ravel (orch. Constant), Gaspard de la Nuit; Rouse, Flute Concerto (Robert Langevin); Ravel, Bolero.     

                                   
THURSDAY

5 pm—PLAYED IN OREGON, hosted by Brandi Parisi.
6 pm--HARMONIA.  A one-hour program devoted to early music.
7 pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.

8 pm—CLEVELAND ORCHESTRA.  
    6—Bramwell Tovey conducts: Mendelssohn, Midsummer Night’s Dream Suite; Bruch, Violin Concerto #1 (Baba Skride); Strauss, Don Juan; Enesco, Romanian Rhapsody #1.
    13—Jahja Ling conducts: Rachmaninoff, Symphonic Dances; Prokofiev, Piano Concerto #3 (Yuja Wang); Rimsky-Korsakov, Capriccio espagnole.
    20—Franz Welser-Most conducts: Wagner, Prelude and Liebestod from Tristan und Isolde; Wotan’s Farewell and Magic Fire Music from Die Walkure; excerpts from Gotterdammerung.
    27—James Feddeck conducts: John Williams, Liberty Fanfare and Lincoln Suite; Navarro, Clarinet Concerto #2 (Franklin Cohen); Gershwin, Selections from Porgy and Bess (Laquita Mitchel, Richard Dixon, Eric Greene and Blossom Festival Chorus).      
    

FRIDAY

5 pm—PICTURE PERFECT.  Film Music with Ross Amico.  
6 pm--MILLENIUM OF MUSIC.  A program of early music hosted by Robert Aubry Davis.
7 pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.
    
8 pm—PITTSBURGH SYMPHONY.  A new broadcast season.
    7—Rafael Fruhbeck de Burgos conducts: Balada, Symphony #6; Prokofiev, Violin Concerto #1 (Arabella Steinbacher); Rimsky-Korsakov, Scheherazade.
    14—Charles Dutoit conducts: Schubert, Symphony #3; Strauss, Four Last Songs (Jessye Norman); Rachmaninoff, Symphonic Dances.
    21—Manfred Honeck conducts: Bruckner, Symphony #4 (Romantic); The Tallis Scholars perform works by Victoria, Bruckner, and Allegri.
    28—Manfred Honeck conducts: Beethoven, Piano Concerto #4 (Till Fellner); Strauss, Waltzes and Polkas.

   
SATURDAY

10:00am—OPERA IN AMERICA.
    1—Michigan Opera Theater.  David DiChiera, Cyrano.
      8—Caramoor Opera. Donizetti, Lucrezia Borgia.
    15—Glimmerglass Festival. Tobias Picker, An American Tragedy.  
    22—Chicago Symphony Orchestra. Verdi, Macbeth.
    29—Rossini Opera Festival.  Rossini, Armida.
    


2 pm—THE SPANISH HOUR, hosted by Candice Agree.
3 pm--PLAYED IN OREGON. Performances recorded around the state.
4 pm—THE LOST CHORD, hosted by Ross Amico.  Lost or forgotten musical gems.
5 pm—INDIVISIBLE BY 4, hosted by Carl Hemmingsen, featuring chamber music.
6 pm THE PIANO MATTERS, hosted by David Dubal.
7 pm—HALF PAST, hosted by Carl Hemmingsen, features music from the past half-century.       
        
8 pm MAD ABOUT MUSIC. A 52-week series of one-hour programs in which host Gilbert Kaplan interviews famous people about their favorite pieces of music and plays those pieces.